UVR1H4R7MDD
| Manufacturer: | Nichicon |
In Stock 4081 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | UVR1H4R7MDD | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL | $0.25 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- UVR
- Ratings
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 4.7µF
- Part Status
- Active
- Applications
- General Purpose
- Lead Spacing
- 0.079" (2.00mm)
- Polarization
- Polar
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- Radial, Can
- Voltage - Rated
- 50V
- Lifetime @ Temp.
- 2000 Hrs @ 85°C
- Size / Dimension
- 0.197" Dia (5.00mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.492" (12.50mm)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 40mA @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 80mA @ 10kHz