UUX2E4R7MNL1GS
| Manufacturer: | Nichicon |
In Stock 5884 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | UUX2E4R7MNL1GS | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 4.7UF 20% 250V SMD | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- UUX
- Ratings
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 4.7µF
- Part Status
- Active
- Applications
- General Purpose
- Lead Spacing
- Polarization
- Polar
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- Radial, Can - SMD
- Voltage - Rated
- 250V
- Lifetime @ Temp.
- 3000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.413" (10.50mm)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
- Ripple Current @ Low Frequency
- 37mA @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 61.79mA @ 10kHz