74LVC2G32DP,125
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
74LVC2G32DP,125
Manufacturer: Nexperia USA Inc. In Stock 2938 pcs
Datasheet: 74LVC2G32DP,125
Product Category: Logic - Gates and Inverters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC GATE OR 2CH 2-INP 8TSSOP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
74LVC
Features
Packaging
Digi-Reel®
Logic Type
OR Gate
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number
74LVC2G32
Number of Inputs
2
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Logic Level - Low
0.7V ~ 0.8V
Logic Level - High
1.7V ~ 2V
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
8-TSSOP
Current - Quiescent (Max)
4µA
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL
3.2ns @ 5V, 50pF