SPC5633MF2MLU80
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SPC5633MF2MLU80
Manufacturer: NXP USA Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: SPC5633MF2MLU80
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
80MHz
Series
MPC56xx Qorivva
RAM Size
64K x 8
Core Size
32-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity
CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
80
Core Processor
e200z3
Package / Case
176-LQFP
Data Converters
A/D 34x12b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
SPC5633
Program Memory Size
1MB (1M x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
176-LQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.25V