SPC5633MF1MLU60
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
SPC5633MF1MLU60
Manufacturer: NXP USA Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: SPC5633MF1MLU60
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
60MHz
Series
MPC56xx Qorivva
RAM Size
64K x 8
Core Size
32-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
Part Status
Obsolete
Peripherals
DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity
CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
80
Core Processor
e200z3
Package / Case
176-LQFP
Data Converters
A/D 34x12b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
SPC5633
Program Memory Size
1MB (1M x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
176-LQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.25V