NX5P3001UKZ
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
NX5P3001UKZ
Manufacturer: NXP USA Inc. In Stock 1133 pcs
Datasheet: NX5P3001UKZ
Description: IC LOAD SWITCH HI SIDE 12WLCSP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
NX5
Features
Slew Rate Controlled
Interface
On/Off
Packaging
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Output Type
N-Channel
Part Status
Active
Switch Type
USB Switch
Rds On (Typ)
62mOhm
Package / Case
12-UFBGA, WLCSP
Voltage - Load
3V ~ 30V
Base Part Number
NX5P3001
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO
Number of Outputs
1
Output Configuration
High Side
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output (Max)
3A