N74F138N,602
| Manufacturer: | NXP USA Inc. |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | N74F138N,602 | ||
| Description: | IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16DIP | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Decoder/Demultiplexer
- Series
- 74F
- Circuit
- 1 x 3:8
- Packaging
- Tube
- Part Status
- Obsolete
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- 16-DIP (0.300", 7.62mm)
- Base Part Number
- 74F138
- Voltage - Supply
- 4.5V ~ 5.5V
- Independent Circuits
- 1
- Operating Temperature
- 0°C ~ 70°C
- Voltage Supply Source
- Single Supply
- Supplier Device Package
- 16-DIP
- Current - Output High, Low
- 1mA, 20mA