MPC8560CVT667JC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MPC8560CVT667JC
Manufacturer: NXP USA Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: MPC8560CVT667JC
Product Category: Embedded - Microprocessors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
USB
SATA
Speed
667MHz
Series
MPC85xx
Ethernet
10/100/1000Mbps (2)
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Voltage - I/O
2.5V, 3.3V
Core Processor
PowerPC e500
Package / Case
783-BBGA, FCBGA
RAM Controllers
DDR, SDRAM
Base Part Number
MPC8560
Co-Processors/DSP
Communications; CPM
Security Features
Additional Interfaces
I²C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART
Graphics Acceleration
No
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)