MPC8540VT833LB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MPC8540VT833LB
Manufacturer: NXP USA Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: MPC8540VT833LB
Product Category: Embedded - Microprocessors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA Inquiry
Speed
833MHz
Series
MPC85xx
Ethernet
10/100Mbps (1), 10/100/1000Mbps (2)
Voltage - I/O
2.5V, 3.3V
Core Processor
PowerPC e500
Package / Case
784-BBGA, FCBGA
RAM Controllers
DDR, SDRAM
Base Part Number
MPC8540
Additional Interfaces
DUART, I²C, PCI, RapidIO
Operating Temperature
0°C ~ 105°C (TA)