BZX84-C6V8/LF1VL
| Manufacturer: | NXP USA Inc. |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | BZX84-C6V8/LF1VL | ||
| Product Category: | Diodes - Zener - Single | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ZENER TO-236AB SOT23 | Inquiry | |
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Tolerance
- ±5%
- Power - Max
- 250mW
- Package / Case
- TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
- Impedance (Max) (Zzt)
- 15 Ohms
- Operating Temperature
- -65°C ~ 150°C
- Supplier Device Package
- TO-236AB (SOT23)
- Voltage - Zener (Nom) (Vz)
- 6.8V
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 2µA @ 4V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 900mV @ 10mA