BZX84-B6V2/LF1R
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
BZX84-B6V2/LF1R
Manufacturer: NXP USA Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: BZX84-B6V2/LF1R
Product Category: Diodes - Zener - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ZENER TO-236AB SOT23 Inquiry
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±2%
Power - Max
250mW
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package
TO-236AB (SOT23)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr
3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA