LM3502SQ-16/NOPB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LM3502SQ-16/NOPB
Manufacturer: NA In Stock 1672 pcs
Datasheet: LM3502SQ-16/NOPB
Product Category: PMIC - LED Drivers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC LED DRIVER RGLTR DIM 16WQFN Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
DC DC Regulator
Series
Dimming
PWM
Topology
Step-Up (Boost)
Frequency
1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Applications
Backlight
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Base Part Number
LM3502
Voltage - Output
16V
Number of Outputs
2
Internal Switch(s)
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Supplier Device Package
16-WQFN (4x4)
Current - Output / Channel
400mA (Switch)