MP2307DN-LF
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MP2307DN-LF
Manufacturer: Monolithic Power Systems Inc. In Stock 23 pcs
Datasheet: MP2307DN-LF
Description: IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SOIC $4
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Function
Step-Down
Topology
Buck
Packaging
Tube
Output Type
Adjustable
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Current - Output
3A
Number of Outputs
1
Output Configuration
Positive
Frequency - Switching
340kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier
Yes
Voltage - Input (Max)
23V
Voltage - Input (Min)
4.75V
Voltage - Output (Max)
20V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.925V