PIC24FJ128GA006-I/MR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC24FJ128GA006-I/MR
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC24FJ128GA006-I/MR
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
16MHz
Series
PIC® 24F
RAM Size
8K x 8
Core Size
16-Bit
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, PMP, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
53
Core Processor
PIC
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 16x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC24FJ128GA006
Program Memory Size
128KB (43K x 24)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
64-QFN-EP (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V