PIC18F65K90-I/MRRSL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC18F65K90-I/MRRSL
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC18F65K90-I/MRRSL
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN Inquiry
Speed
64MHz
Series
PIC® XLP™ 18K
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
1K x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
53
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 16x12b
Base Part Number
PIC18F65K90
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V