PIC18F6520-I/PT
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 1453 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC18F6520-I/PT | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- 40MHz
- Series
- PIC® 18F
- RAM Size
- 2K x 8
- Core Size
- 8-Bit
- Packaging
- Tray
- EEPROM Size
- 1K x 8
- Part Status
- Active
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
- Connectivity
- I²C, SPI, UART/USART
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 52
- Core Processor
- PIC
- Package / Case
- 64-TQFP
- Data Converters
- A/D 12x10b
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- PIC18F6520
- Program Memory Size
- 32KB (16K x 16)
- Program Memory Type
- FLASH
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 64-TQFP (10x10)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 4.2V ~ 5.5V