PIC18F4420-E/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC18F4420-E/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC18F4420-E/P
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
25MHz
Series
PIC® 18F
RAM Size
768 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tube
EEPROM Size
256 x 8
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
36
Core Processor
PIC
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Data Converters
A/D 13x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC18F4420
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V