PIC18F2580-E/SP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC18F2580-E/SP
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC18F2580-E/SP
Speed
25MHz
Series
PIC® 18F
RAM Size
1.5K x 8
EEPROM Size
256 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity
CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
25
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 8x10b
Base Part Number
PIC18F2580
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V