PIC18F2525-E/SO
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC18F2525-E/SO
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 50 pcs
Datasheet: PIC18F2525-E/SO
Speed
25MHz
Series
PIC® 18F
RAM Size
3.8K x 8
EEPROM Size
1K x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
25
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters
A/D 10x10b
Base Part Number
PIC18F2525
Program Memory Size
48KB (24K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V