PIC18F24K20-I/SP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC18F24K20-I/SP
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 451 pcs
Datasheet: PIC18F24K20-I/SP
Speed
64MHz
Series
PIC® XLP™ 18K
RAM Size
768 x 8
EEPROM Size
256 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
24
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 11x10b
Base Part Number
PIC18F24K20
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V