PIC18F2450-I/SP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC18F2450-I/SP
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 38 pcs
Datasheet: PIC18F2450-I/SP
Speed
48MHz
Series
PIC® 18F
RAM Size
768 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity
UART/USART, USB
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
23
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 10x10b
Base Part Number
PIC18F2450
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V