PIC18F2431-I/SO
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC18F2431-I/SO
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 3322 pcs
Datasheet: PIC18F2431-I/SO
Speed
40MHz
Series
PIC® 18F
RAM Size
768 x 8
EEPROM Size
256 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
24
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters
A/D 5x10b
Base Part Number
PIC18F2431
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V