PIC18F1220-E/P
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC18F1220-E/P | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- 25MHz
- Series
- PIC® 18F
- RAM Size
- 256 x 8
- Core Size
- 8-Bit
- Packaging
- Tube
- EEPROM Size
- 256 x 8
- Part Status
- Active
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
- Connectivity
- UART/USART
- Mounting Type
- Through Hole
- Number of I/O
- 16
- Core Processor
- PIC
- Package / Case
- 18-DIP (0.300", 7.62mm)
- Data Converters
- A/D 7x10b
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- PIC18F1220
- Program Memory Size
- 4KB (2K x 16)
- Program Memory Type
- FLASH
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Supplier Device Package
- 18-PDIP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 4.2V ~ 5.5V