PIC16LF877-04/L
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16LF877-04/L
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 101 pcs
Datasheet: PIC16LF877-04/L
Speed
4MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
368 x 8
EEPROM Size
256 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
33
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
External
Base Part Number
PIC16LF877
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V