PIC16LF1936-I/SS
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16LF1936-I/SS
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 363 pcs
Datasheet: PIC16LF1936-I/SS
Speed
32MHz
Series
PIC® XLP™ 16F
RAM Size
512 x 8
EEPROM Size
256 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
25
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters
A/D 11x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16LF1936
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V