PIC16HV753-I/ST
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16HV753-I/ST
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 960 pcs
Datasheet: PIC16HV753-I/ST
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
128 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
11
Core Processor
PIC
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 1x9b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16HV753
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5V