PIC16F914T-I/PT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F914T-I/PT
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F914T-I/PT
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
256 x 8
Core Size
8-Bit
Packaging
Digi-Reel®
EEPROM Size
256 x 8
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
35
Core Processor
PIC
Package / Case
44-TQFP
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F914
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V