PIC16F914-E/PT
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F914-E/PT
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 1596 pcs
Datasheet: PIC16F914-E/PT
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tray
EEPROM Size
256 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
35
Package / Case
44-TQFP
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F914
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V