PIC16F887-E/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F887-E/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 775 pcs
Datasheet: PIC16F887-E/P
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
368 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
256 x 8
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
35
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Data Converters
A/D 14x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F887
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V