PIC16F884-I/P
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 440 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F884-I/P | ||
- Speed
- 20MHz
- Series
- PIC® 16F
- RAM Size
- 256 x 8
- Packaging
- Tube
- EEPROM Size
- 256 x 8
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Connectivity
- I²C, SPI, UART/USART
- Mounting Type
- Through Hole
- Number of I/O
- 35
- Package / Case
- 40-DIP (0.600", 15.24mm)
- Data Converters
- A/D 14x10b
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- PIC16F884
- Program Memory Size
- 7KB (4K x 14)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 40-PDIP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 2V ~ 5.5V