PIC16F877-04I/L
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 341 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F877-04I/L | ||
- Speed
- 4MHz
- Series
- PIC® 16F
- RAM Size
- 368 x 8
- Packaging
- Tube
- EEPROM Size
- 256 x 8
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Connectivity
- I²C, SPI, UART/USART
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 33
- Package / Case
- 44-LCC (J-Lead)
- Data Converters
- A/D 8x10b
- Oscillator Type
- External
- Base Part Number
- PIC16F877
- Program Memory Size
- 14KB (8K x 14)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 44-PLCC (16.59x16.59)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 4V ~ 5.5V