PIC16F84A-20E/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F84A-20E/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F84A-20E/P
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
68 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
64 x 8
Part Status
Active
Peripherals
POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
13
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
Oscillator Type
External
Base Part Number
PIC16F84A
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V