PIC16F819T-I/SO
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F819T-I/SO
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 215 pcs
Datasheet: PIC16F819T-I/SO
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC Inquiry
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
256 x 8
Packaging
Digi-Reel®
EEPROM Size
256 x 8
Connectivity
I²C, SPI
Number of I/O
16
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F819
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V