PIC16F819-E/SS
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 168 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F819-E/SS | ||
- Speed
- 20MHz
- Series
- PIC® 16F
- RAM Size
- 256 x 8
- Packaging
- Tube
- EEPROM Size
- 256 x 8
- Connectivity
- I²C, SPI
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 16
- Package / Case
- 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
- Data Converters
- A/D 5x10b
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- PIC16F819
- Program Memory Size
- 3.5KB (2K x 14)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Supplier Device Package
- 20-SSOP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 4V ~ 5.5V