PIC16F818-E/ML
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F818-E/ML
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F818-E/ML
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
128 x 8
Connectivity
I²C, SPI
Number of I/O
16
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F818
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V