PIC16F785-I/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F785-I/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 1376 pcs
Datasheet: PIC16F785-I/P
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
256 x 8
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
17
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 14x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F785
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V