PIC16F77T-E/L
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F77T-E/L | ||
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC | Inquiry | |
- Speed
- 20MHz
- Series
- PIC® 16F
- RAM Size
- 368 x 8
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- EEPROM Size
- Part Status
- Obsolete
- Connectivity
- I²C, SPI, UART/USART
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 33
- Package / Case
- 44-LCC (J-Lead)
- Data Converters
- A/D 8x8b
- Oscillator Type
- External
- Base Part Number
- PIC16F77
- Program Memory Size
- 14KB (8K x 14)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Supplier Device Package
- 44-PLCC (16.59x16.59)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 4V ~ 5.5V