PIC16F777-E/ML
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F777-E/ML
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F777-E/ML
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN Inquiry
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
368 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Obsolete
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
36
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Data Converters
A/D 14x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F777
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V