PIC16F74-E/L
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F74-E/L
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F74-E/L
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
192 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
33
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Data Converters
A/D 8x8b
Oscillator Type
External
Base Part Number
PIC16F74
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V