PIC16F723A-I/SP
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F723A-I/SP
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 213 pcs
Datasheet: PIC16F723A-I/SP
Speed
20MHz
Series
PIC® XLP™ 16F
RAM Size
192 x 8
Packaging
Tube
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
25
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters
A/D 11x8b
Base Part Number
PIC16F723A
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V