PIC16F72-I/SP
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 607 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F72-I/SP | ||
- Speed
- 20MHz
- Series
- PIC® 16F
- RAM Size
- 128 x 8
- Packaging
- Tube
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Connectivity
- I²C, SPI
- Mounting Type
- Through Hole
- Number of I/O
- 22
- Package / Case
- 28-DIP (0.300", 7.62mm)
- Data Converters
- A/D 5x8b
- Oscillator Type
- External
- Base Part Number
- PIC16F72
- Program Memory Size
- 3.5KB (2K x 14)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 28-SPDIP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 4V ~ 5.5V