PIC16F690-I/SO
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 98 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F690-I/SO | ||
- Speed
- 20MHz
- Series
- PIC® 16F
- RAM Size
- 256 x 8
- Packaging
- Tube
- EEPROM Size
- 256 x 8
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- Connectivity
- I²C, SPI, UART/USART
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 18
- Package / Case
- 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Data Converters
- A/D 12x10b
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- PIC16F690
- Program Memory Size
- 7KB (4K x 14)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Supplier Device Package
- 20-SOIC
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 2V ~ 5.5V