PIC16F688-E/SL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F688-E/SL
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 137 pcs
Datasheet: PIC16F688-E/SL
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
256 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Connectivity
UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
12
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Data Converters
A/D 8x10b
Base Part Number
PIC16F688
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V