PIC16F684T-E/ST
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F684T-E/ST
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 2490 pcs
Datasheet: PIC16F684T-E/ST
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP Inquiry
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
128 x 8
Packaging
Digi-Reel®
EEPROM Size
256 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
12
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Data Converters
A/D 8x10b
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V