PIC16F676T-E/ST
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F676T-E/ST
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F676T-E/ST
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
64 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
EEPROM Size
128 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
12
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Data Converters
A/D 8x10b
Base Part Number
PIC16F676
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V