PIC16F636-E/ST
| Manufacturer: | Lanka Micro |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PIC16F636-E/ST | ||
- Speed
- 20MHz
- Series
- PIC® 16F
- RAM Size
- 128 x 8
- Packaging
- Tube
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, WDT
- Connectivity
- Mounting Type
- Surface Mount
- Number of I/O
- 11
- Package / Case
- 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
- Data Converters
- Oscillator Type
- Internal
- Base Part Number
- PIC16F636
- Program Memory Size
- 3.5KB (2K x 14)
- Operating Temperature
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Supplier Device Package
- 14-TSSOP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 2V ~ 5.5V