PIC16F631-I/SS
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F631-I/SS
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 588 pcs
Datasheet: PIC16F631-I/SS
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
64 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
128 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
18
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Base Part Number
PIC16F631
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V