PIC16F631-E/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F631-E/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F631-E/P
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
64 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
128 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Connectivity
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
18
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
PIC16F631
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V