PIC16F628-04E/P
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F628-04E/P
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F628-04E/P
Speed
4MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
224 x 8
Packaging
Tube
EEPROM Size
128 x 8
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity
UART/USART
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
16
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
PIC16F628
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V