PIC16F627T-20E/SS
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
PIC16F627T-20E/SS
Manufacturer: Lanka Micro In Stock 0 pcs
Datasheet: PIC16F627T-20E/SS
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP Inquiry
Speed
20MHz
Series
PIC® 16F
RAM Size
224 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
EEPROM Size
128 x 8
Part Status
Obsolete
Connectivity
UART/USART
Number of I/O
16
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
PIC16F627
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V